Vliv epidurální anestezie

Epidurální anestezie může být prezentována jako náhrada za přírodní opiáty (endorfiny), které ženino tělo uvolňuje během porodu. Potřeba epidurálů je symptomem nedostatečné hormonální rovnováhy. Je vysoce závislá na faktorech prostředí. Je spojována se stupněm soukromí.

Zatímco jsou účinky epidurálu na chování matek snadno prokazatelné na individuální úrovni u ne-lidských savů (například ovce se nestarají o svá jehňata, byla-li jim provedena tato intervence), je těžké prokázat specifické krátkodobé a dlouhodobé účinky u lidí. U lidí jsou účinky narušení hormonální rovnováhy potlačeny vlivem kulturního prostředí. Z pochopitelných důvodů nejsou randomizované kontrolní studie proveditelné. Musíme se spoléhat na historky a postřehy z praxe.

Nejpřesvědčivější tvrdá data máme k dispozici ve spojení s polohou plodu během porodu. Prospektivní studie 1562 žen hodnotila změny v poloze plodu během porodu a to použitím sériových ultrazvukových vyšetření. Byla prokázána silná souvislost mezi epidurálem a okcipitální posteriorní polohou dítěte (pozn. obličejem nahoru, viz obrázek). Hlavním účinkem na statistiky je zvýšená míra císařských řezů.

http://www.wombecology.com/epidural.html 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Michel Odent a jeho autorem je Přirozený porod. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.