Nejlepší podmínky pro snadný porod podle Michela Odenta

Rozhovor s Michelem Odentem o tom, jaké je nejlepší prostředí pro snadný porod. 

 

Znovuobjevení nejlepšího místa pro snadný porod

Porodník Michel Odent popisuje, co poznal jako nejlepší možné prostředí pro rodící ženu: sama se svou porodní asistentkou či dulou, v tichu. Odent věří, že primární role porodní asistentky či duly je být postavou matky, která vytváří uvolňující prostředí pro rodící ženu udržováním vlastního smyslu pro klid.

Nejlepší prostředí pro snadný porod, které znám, je když v okolí rodící ženy není nikdo, kromě zkušené porodní asistentky či duly  – zkušená postava matky, která tam je a která umí zůstat tiše. Ticho je základní potřebou rodící ženy. Soukromí je další základní potřebou.

Když je žena se svým porodem sama, pouze s mateřskou postavou, necítí se být pozorována. Nejste přece plaší se svou matkou. Rodící žena se cítí bezpečně a musím říct, že toto je nejlepší prostředí pro snadný porod, které jsem až do teď poznal. Nikdo v okolí kromě zkušené mateřské postavy – porodní asistentky či duly, nikdo jiný.

Musíme znovu objevit to, co je jednoduché. Během dvacátého století bylo mnoho škol přirozeného porodu založeno na teoriích, které jsou dnes neakceptovatelné a dělají věci mnohem komplikovanější. Takže musíme znovu objevit to, co je jednoduché.

Při mé první zkušenosti s porodem jako medik v roce 1953 jsem se naučil, co je jednoduché. V ten čas porodní asistentka neměla nic na práci (při fyziologických porodech). Trávila svůj život pletením. Takže pletla, když čekala na dítě, pletla, když čekala na placentu, pletla, když žádná žena nerodila. Neměla nic jiného na práci. V této souvislosti jsem si uvědomil hodnotu tohoto tradičního přístupu.

Někteří vědci na Cambridgeské univerzitě ve Velké Británii zkoumali fyziologickou odpověď na opakující se úkoly. Jako příklad opakujícího se úkolu studovali pletení. Když děláte opakující se činnost, jakou je pletení, snížíte svou hladinu adrenalinu. A to je ten klíč snadného porodu – nízká hladina adrenalinu u porodní asistentky – protože míra adrenalinu je nakažlivá. To pomáhá rodící ženě být ve stavu uvolnění… a nakonec je porod snazší.

Dnes, když chodím k porodům doma, je to vždy se stejnou dulou. V minulosti sama třikrát porodila doma se mnou. Obecně, když jsem při domácím porodu, zůstávám v kuchyni a snažím se zaneprázdnit tatínka – mluvím s ním, hledám témata ke konverzaci, různé věci… ponecháním těch dvou žen spolu v jiné části domu. Tato dula má neuvěřitelnou schopnost zůstat tiše – udržet svou pusu zavřenou. To je totiž to, co se znovu učím, co je jednoduché.

Nejlepším možným místem pro snadný porod je takové, kde není nikdo kolem, pouze zkušená mateřská postava, která dokáže zůstat tiše.

Přepis části rozhovoru s Michaelem Odentem (viz video níže) z anglického originálu dostupného zde:http://midwifeinternational.org/how-to-become-midwife/rediscovering-best-environment-for-easy-birth/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Michel Odent a jeho autorem je Přirozený porod. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.