Při poloze vleže je porodní kanál menší až o 30 % oproti jiným polohám!

Většina žen rodí v leže. Tato poloha je však jedna z nejhorších, kterou můžete pro porod zvolit. Proč? Jednoduše proto, že odporuje anatomii.

Zdroj: http://naturalchildbirthworld.com/wp-content/uploads/2011/11/Jbreath2.png

Podívejte se na obrázek vlevo. Porodní kanál není přímkou, jak vidíte, ale je ve tvaru písmene „J“. Dítě jednoduše nesestupuje po přímce, ale musí prvně dolů a pak nahoru přes pánev. To je ona jednoduchá odpověď na otázku proč není vhodné při porodu ležet, nebo polosedět.

Ve skutečnosti, poloha na zádech či v polosedě uzavírá porodní kanál až o 30 procent. Navíc zde nepomáhá ani gravitace, protože vlastně tlačíte proti ní. Takže pokud se snažíte vytlačit dítě vleže, je to zbytečně namáhavé (a nemuselo by být, kdybyste změnila polohu). A tak se někdy stává, pokud už nemáte dostatek sil, že musí být použity kleště, vakuumextrakce či (zakázána) Kristellerova exprese. Proto si vybírejte takovou polohu, která je vám co nejpříjemnější. Tělo si většinou samo řekne, jakou polohu zaujmout.  Nejlepší polohy pro hladký porod jsou ty, kdy jste ve vertikální poloze. Jaké jsou vhodné polohy, se dozvíte v tomto článku o kladech a záporech jednotlivých porodních poloh.

Proč tedy stále většina žen rodí v leže? Je to jejich volba? Většinou ne. Měly bychom tedy rodit v leže jenom proto, že má lékař lepší přehled a je to pro něho pohodlnější, i když je to proti anatomii a tato poloha navíc nese sebou mnohá rizika?

Zdroj: http://naturalchildbirthworld.com/childbirth-positions/

5 komentářů u “Při poloze vleže je porodní kanál menší až o 30 % oproti jiným polohám!

  1. Já rodila taky v poloze v leže.. když jsem si chtěla sednout a udělat si pohodlí při kontrakcich tak na mě křičet že sedím miminku na hlavicce a že musím ležet.. nástřih a ještě horší hojení dítě bylo v pořádku až na modrinku na víčku

  2. Syna (3 kg) jsem rodila v leže a nemohla jsem ho vytlačit, takže nástřih, PA mi skočila na břicho a „pomohla“ mi. Dceru (3,82 kg) jsem rodila v sedě, bez nástřihu a zcela v pohodě.

  3. Rodila jsem před 5ti týdny v Brně Bohunicích.Můj porod byl veden personálem i přes můj porodní plán. Bylo mi řečeno,že nic víc už nachystat nestihnou. Z míče mě nutily lehnout na postel…Porod byl bolestivější a moje dcera si z porodnice odnesla na hlavičce dva velké kefalhematomy.:-(

  4. Už roku 1987 som rodila v Bratislave na Zochovej ulici v kľaku (indiánsky pôrod) a pán doktor takto rodil takmer všetky ženy. Bolo to super !!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.