První hodina po porodu: 9 instinktivních fází novorozence

To, co dítě skutečně potřebuje, jakmile se narodí, je matčina náruč. Je totiž ideálním místem k snadné adaptaci na nové prostředí. Měření a vážení není důležité. Základní ošetření novorozence může být velice snadno provedeno na matčině těle. Proč je tak důležité nevyrušovat novorozence a nechat ho v matčině náručí?

První hodiny po porodu jsou pro dítě vývojově odlišným časem a krátkodobé i dlouhodobé fyzické a psychické výhody kontaktu kůže na kůži během tohoto času jsou velmi dobře zdokumentovány.

Jestliže je dítě po porodu v kontaktu kůže na kůži, můžeme pozorovat devět zjistitelných fází, které se dějí v specifickém pořadí, které jsou pro dítě vrozené a instinktivní. V rámci těchto fází dítě vykazuje nejrůznější činnost.

Fáze 1: Pláč zrození

První fází je pláč zrození. Tento osobitý pláč nastane okamžitě po porodu, jakmile se plíce dítěte roztáhnou.

Fáze 2: Uvolnění

Druhou fází je fáze uvolnění. Během fáze uvolnění novorozenec nevykazuje žádné pohyby úst a ruce jsou uvolněné. Tato fáze obvykle nastává, jakmile ustane pláč zrození. Dítě je v kontaktu kůže na kůži se svou matkou a přikryto teplým, suchým ručníkem či dekou.

Fáze 3: Probuzení

Třetí fází je fáze probuzení. Během této fáze novorozenec vykazuje malé šoupavé pohyby hlavou a rameny. Tato fáze obvykle začíná 3 minuty po porodu. Novorozenec během fáze probuzení může hýbat hlavičkou, otevírá oči, pohybuje ústy a může hýbat i rameny.

Fáze 4: Aktivita

Čtvrtou fází je fáze aktivity. Během této fáze začne novorozenec ve zvýšené míře pohybovat ústy a dělat sací pohyby, základní reflex začíná být zřejmější. Tato fáze obvykle začíná 8 minut po porodu.

Fáze 5: Odpočinek

V určitém okamžiku si musí dítě odpočinout. Během první hodiny po porodu má dítě období odpočinku mezi obdobími aktivity.

Fáze 6: Plazení se k prsu

Šestá fáze je fází plazení se k prsu. Během této fáze se dítě přibližuje k prsu a to s krátkými obdobími aktivity, což vede k dosažení prsu a bradavky. Tato fáze obvykle začíná po 35 minutách po porodu.

Fáze 7: Seznámení

Sedmá fáze je nazvána seznámení. Během této fáze se začíná novorozenec seznamovat s matkou olizováním bradavky a dotýkáním a masírováním jejich prsou. Tato fáze obvykle začíná kolem 45. minuty porodu a může trvat 20 minut či více.

Fáze 8: Sání

Osmou fází je sání. Během této fáze si novorozenec vezme bradavku, sám se přiloží a saje. Tato časná zkušenost učení se nakojit obvykle začíná kolem hodiny po porodu. Jestliže měla matka během porodu analgezii/anestezii, může dokončení všech fází a začátek sání během kontaktu kůže na kůži trvat déle.

Fáze 9: Spánek

Konečnou fází je spánek. Dítě, a někdy i matka, upadnou do klidného spánku. Děti obvykle usnou po půl druhé až dvou hodinách.

Video od UNICEF o důležitosti okamžitého kontaktu kůže na kůži s následným plazením se k prsu a samopřisátím. Na videu jdou krásně vidět jednotlivé fáze.

Zdroj: The First Hour After Birth: A Baby’s 9 Instinctive Stages

1 komentář u “První hodina po porodu: 9 instinktivních fází novorozence

  1. Krásné video, jen je škoda, že té matce na videu ničím nepodložili hlavu, aby na dítě lépe viděla a mohla tak navázat i oční kontakt se svým dítětem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.