Šest lepších poloh pro vytlačení dítěte (než vleže na zádech)

Podívejte se na jakýkoliv televizní pořad či film, v němž žena rodí. Když přijde čas na tlačení, leží na zádech. Ať už úplně rovně či skrčeně, mnoho žen tak vidí, že TOTO je poloha pro porod dítěte. Jde však o to, že je to jedna z nejhorších poloh!

Je mnoho žen, které rodí tímto způsobem. Ať už proto, že se nemohou hýbat kvůli látkám z epidurální analgezie, kvůli kapačce či monitoru. A mnoho lékařů je takto chce, aby mohli vidět vše, co se děje: kontrolovat dilataci, vstup dítěte do pánve apod.

Zamyslete se nad něčím aspoň na vteřinu… celé těhotenství je nám říkáno, zvláště, když se nám začnou zvětšovat bříška, ať nezůstáváme na zádech. Protože přenášením váhy našeho velkého břicha na venu cava, velkou cévu, kterou teče krev z naší spodní části těla k srdci, můžeme snížit průtok krve do naší spodní poloviny těla – a také k našemu dítěti. V třetím trimestru mého druhého těhotenství jsem nemohla vůbec ležet na zádech, ani jen opřená na gauči, aniž bych nedostala závrať!

Tak proč jdou ženy rodit do nemocnic, kde je jim nařizováno ležet na zádech celé hodiny bez přestání? Nemluvě o tom, že typická poloha „na zádech s nohama ve vzduchu“ ve skutečnosti uzavírá pánev – a to už vůbec nepomáhá k vytlačení dítěte! Je to velice škodlivé pro přirozený proces!

Pokud začnete přemýšlet o porodních polohách, vyškrtněte polohu „rovně na zádech“, dokud skutečně neskončíte bez dalších možností. Existuje mnoho jiných vhodných poloh, které využívají nejen gravitaci a otevírají pánev, ale které také mohou urychlit porod, snížit pravděpodobnost natržení a poporodní dobu hojení.

První myšlenka při porodu by měla být: „nelehat si“. Nejen že ležení nevyužívá výhod gravitace, ale také způsobuje to, že se zaměřujete na bolest namísto práce s ní či na její zmírňování. Choďte kolem, pohupujte se na porodním míči, jděte na všechny čtyři a kolébejte se, dejte si sprchu či koupel, nechte se masírovat od svého partnera či duly… dělejte to, co cítíte, že je pro vás a pro vaše tělo to pravé, vždy se však snažte být aktivním účastníkem při zvládání bolesti.

Když přijde čas na tlačení, máte spoustu možností:

Dřep – mnoho nemocnic a porodních center již nyní nabízí podporu pro dřep. Existují také stoličky s otvorem, které vám umožňují dřepět, aniž byste blokovali východ pro dítě. Můžete se také držet  svého partnera, opěradla sedačky či židle, anebo čehokoliv, co vám pomůže ke stabilitě. Tato poloha skutečně otevírá pánev a využívá gravitace.

Na všech čtyřech – některým připadá tato poloha jako základ – a uvažují dobře. Ne jenom, že tato pozice uvolňuje tlak na záda (perfektní pro ženy, které trpí při porodu křížovými bolestmi), ale také umožňuje rotovat dítěti, které není v ideální pozici, a také skutečně pomáhá otevírat pánev.

Stání – věřte nebo ne, některé ženy si vybírají polohu ve stoje, když tlačí. Myslím, že je to docela zřejmé, jelikož zde pracuje gravitace a koneckonců můžete také chodit kolem, potřebujete-li.

Sezení – ať už jednoduché či vzpřímené sezení je velkým zlepšením a může být zvláště pohodlné, jestliže za vámi sedí váš partner, takže se můžete o něho plně opřít.

Ležení na boku – jestliže si opravdu potřebujete lehnout, lehněte si na bok, je to perfektní volba pro ženy, které mají epidurál.  I když je preferována levá strana, lehněte si tak, jak je vám příjemné. Váš partner či dula vám mohou pomoci držet nohu nahoře, v této pozici vám mohou také masírovat záda. Užitečnou technikou při poloze v leže na boku je uvázat si uzel na prostěradle a přitahovat se při tlačení, kdy někdo jiný tahá druhý konec (nebo přivázané k něčemu stabilnímu).

Předklánění se – ať už při sezení na patách nebo nahoře na nohou v dřepu, naklánění se na něčem stabilním či na porodním míči, můžete se také pohupovat vzad a vpřed, je oblíbenou polohou mnoha žen. Jestliže jste v porodní vaně, můžete snadno dřepět a odpočinout tak vrchní části těla a hlavě na boku vany.

A co je nejdůležitější – poslouchat své tělo. Někdy může být těžké popsat, co chcete, či mluvit vůbec, když jste ponořena do porodního procesu, takže se snažte mít různé věci po ruce, takže budete moci snadno měnit polohy bez mluvení. Ujistěte se, že vás váš partner či dula sledují, aby mohli včas přesunout předměty, které chcete mít na jiné pozici, stejně jako aby vám mohli pomoci se přemístit.

I přes dobré plánování a přemýšlení o polohách, o kterých si myslíte, že upřednostníte, vaše tělo bude ten skutečný šéf, tak jednoduše dělejte to, co chce, a vy spatříte své dítě během okamžiku!

Zdroj: 6 Better Positions For Pushing Out a Baby Than Flat On Your Back

 

 

2 komentáře u “Šest lepších poloh pro vytlačení dítěte (než vleže na zádech)

  1. Rodila jsem třikrát, celkem přirozeně, nechali mě vybrat si polohu, ale nakonec mě vždycky vyhnali na tu strašnou vysokou postel. Chtěla jsem zůstat v dřepu na zemi!!!!! Nic, příště rodím doma.

    • Jo, přesně, porod probíhal přiměřeně rychle a bez problémů, dokud se do toho nevložili doktoři, donutili mne jít na tu postel, nohy nahoru…se mi začalo dělat špatně, kontrakce ustávaly a i přes moje prosby, ať si můžu dřepnout nebylo povoleno…následoval oxytocin, nasraná doktorka atd….never more, už na ni nelehnu i kdyby mne měli vyhodit před porodnici…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.