Pravda o Rh faktoru a těhotenství

Co znamená být Rh negativní?

Každý se narodí se specifickým typem krve. Rh negativní krev je krev bez Rh faktoru. Zkrátka jste se narodili s nebo bez „Rh faktoru“. Když máte Rh faktor, jste Rh+ (pozitivní) a nemusíte se ničeho bát. Nepotřebujete žádnou RhoGAM (pozn.: Rh- imunoglobulin) či jinou injekci. Jestliže jste Rh- (negativní), čtěte dále a zjistěte si, co o tom říkají ostatní Rh- matky.

Zde je výborný článek (v angličtině) více vysvětlující problematiku Rh faktoru.

Jestliže nemáte Rh faktor, vaše krev je RH- a to může způsobit komplikace. Příklad: jestliže je vaše krevní skupina A+ nebo B+, jste Rh pozitivní. Jestliže je vaše krevní skupina A- či B-, jste Rh negativní.

Vaše Rh- krev vnímá Rh faktor v krevním oběhu jako vetřelce a začíná na něho útočit (vytváří proti němu protilátky). Jestliže je vaše dítě Rh+ a vaše krev se smísí s jeho krví, pak může vaše tělo vnímat dítě jako cizího vetřelce a začne útočit na Rh faktor v jeho krvi.

Jaké je riziko?

Zní to děsivě, ale další informace zmírní vaše obavy.

Jediné nebezpeční nastává, když jste Rh negativní a dítě je Rh pozitivní a krev dítěte se smísí s vaší krví. Existují však způsoby, jak zabránit smíchání krve. Máte 72 hodin po porození dítěte na to, aby byl zjištěn jeho typ krve. Rozhodnutí, jestli si nechat píchnout injekci RhoGAMu nebo ne, musíte učinit pouze tehdy, jestliže je vaše dítě Rh pozitivní a vy Rh negativní.

(Jestliže je negativní i dítě – nemáte se čeho bát. Nepotřebujete dávku RhoGamu, protože vaše tělo vnímá krev dítěte jako „normální“).

Ve skutečnosti je šance, že se vaše krev smíchá s krví plodu, velice malá. Během zdravého, normálního těhotenství se krev vaše a vašeho dítěte nemíchá. Tečou vedle sebe odděleny membránou. Žádné protilátky nejsou ve vašem těle vytvářeny, pokud nedojde k nějakému poranění. Poranění může být cokoliv od špatné autonehody, potratu, amniocentézy, přímého pádu na břicho v pozdním stádiu těhotenství až po choriocentézu nebo předčasné přerušení pupeční šňůry. Všechny zásahy mohou způsobit smíchání vaší krve s krví plodu, to je jeden z důvodů, proč je důležité přirozené těhotenství a porod bez intervencí. Nechte svou placentu vyjít samovolně, nevytrhávejte ji z dělohy.

Dávka RhoGAMu

Dávka RhoGAMu je velmi podobná imunizaci či vakcinaci a může tak obsahovat thimerosal (totéž co rtuť), který je toxický. RhoGAM vkládá malé množství protilátek do krve matky se snahou „zmást“ tělo matky, aby si myslelo, že problém byl vyřešen. RhoGAM je krevní plazma z krve dárců, která byla vyčištěna, avšak stále může obsahovat viry a/nebo bakterie, které mohou způsobit nemoci, je to sice vzácné, ale možné. Osobně si myslím, že je trochu znepokojující nechat si píchnout do svého těla cizí krev.

Pamatujte, RhoGAM musí být podán do 72 hodin po traumatu, kdy se krev dítěte a vaše smíchá. Po 72 hodinách začne tělo vytvářet vlastní protilátky a RhoGAM již není účinný.

Nevýhody RhoGAMu

Lékaři připouštějí, že dávka podaná mezi 28. a 36. týdnem je jednoduše řečeno náhodná. Doufají, že ochrání některé děti, ačkoliv není důvod pro trauma prodělané mezi 28. a 36. týdnem?

RhoGAM je vyráběn z lidské krevní plazmy (jako všechny anti-D přípravky). Je vysoce filtrovaný, ale stále je to produkt z lidské krve. Některé vedlejší účinky, kromě toho, že je to z něčí krve, jsou otok a zánět. Kopřivka či anafylaktická reakce patří mezi vážnější vedlejší účinky.

Dva Rh- rodiče budou mít Rh- dítě a neexistuje žádné riziko. Těhotná žena, která je Rh- a její partner je Rh+ musí pečlivě zvážit rizika a výhody každé RhoGAMové injekce. Jestliže je krev novorozence atakována Rh protilátkami, bude mít Rh nemoc. To je pravděpodobnější, jestliže se dítě narodí poté, co je matka senzitizovaná. Podle March of Dimes téměř všechny děti se vyléčí z Rh nemoci, ale stále je to vážný stav vyžadující intenzivní péči.

Rutina podávání injekce RhoGAMu v 28. týdnu NENÍ nejlepším způsobem k ochraně dítěte od Rh nemoci. Existuje totiž velice malá pravděpodobnost, že se těžké trauma přihodilo během 72 hodin před podáním injekce.

Mám možnost odmítnout RhoGAM?

Žena má svobodnou volbu v přijetí či odmítnutí jakékoliv kombinace RhoGAMové injekce. Jestliže si žena vybere odmítnutí RhoGAMové injekce, existují kroky, které může udělat, aby se smíchání krve její a jejího nenarozeného dítěte stalo co nejméně pravděpodobným.

Prenatální dieta je velice užitečná pro zajištění správného vývoje placenty a dítěte a fungování celého systému takovým způsobem, jakým má. Pití dostatku kvalitní vody, pití čaje z maliníkového listí během druhého a třetího trimestru, vyhýbání se rafinovanému cukru a příjem 60-80 gramů proteinů denně pomůže zlepšit zdraví vás a vašeho miminka.

Přirozený porod bez intervencí je tou nejlepší cestou pro Rh- matku, která se chce vyhnout injekci RhoGAMu. Zcela přirozený porod totiž přináší to nejnižší možné riziko smísení krve matky a plodu.

Třetí doba porodní je možná tou nejdůležitější částí porodu, která by měla zůstat přirozená. Umožněte placentě se oddělit přirozeně a porodit jemně. Kontrakce pomáhají placentě uvolnit se z povrchu dělohy čistě a následující kontrakce uzavírají cévy. Kojení dítěte okamžitě po porodu pomáhá děloze stahovat se a vyloučit placentu. Jestliže je placenta plně oddělena, velice jemné zatahání za pupečník může pomoct vytáhnout ji ven.

Je velice důležité počkat na dotepání pupečníku před jeho přestřižením. To umožňuje tok krve do dítěte. Časné přerušení a přestřižení může způsobit smísení krve dítěte s krví matky. Jestliže je placenta již porozena, neexistuje možnost, aby se krev dítěte smísila s krví matky – a jste v bezpečí.

Podívejte se na tuto stránku, která pojednává o tom, proč je škodlivé uchovávat pupečníkovou krev vašeho dítěte.

Mnoho lidí věří tomu, že přerušení pulzující pupeční šňůry je u Rh- ženy to, co způsobuje smíchání její krve s krví dítěte, což způsobuje problémy se senzitizací. Robert S. Mendelsohn, M.D. ve své knize „Jak mít zdravé dítě“ píše: „Navzdory vašemu lékaři, příliš brzké přerušení pupeční šňůry viním z celého problému s Rh-. Zvláště u Rh negativní matky je velice důležité počkat, než vyjde placenta, před přerušením pupečníku.“

K určení krevní skupiny dítěte stačí odebrat trochu krve z pupeční šňůry.

Jestliže je dítě také Rh negativní, potřeba pro dávku RhoGAMu je nulová.

Rozhodování o poporodním podání RhoGAMu může být učiněno až po určení krevního typu dítěte. Snažte se mít zdravé těhotenství a buďte plně informována před vpíchnutím jakékoliv cizí substance (RhoGAM) do vašeho těla. Udělejte to pro zdraví své a svého dítěte.

Zdroj: Rh Factor – The Truth About Rh & Pregnancy

 

14 komentářů u “Pravda o Rh faktoru a těhotenství

  1. V 28. týdnu jsem si nechala píchnout imunoglobin a týden mně z toho bylo zle – neustálá bolest hlavy, nevolno od žaludku, tvrdnutí břicha, jak mám klidný miminko, tak se šíleně v bříšku mlelo a já z toho byla akorát nervózní. Usínala jsem třeba v 6 ráno vyčerpáním. Po týdnu se to zase vše zpravilo. Když jsem s tím šla ke svojí gyn. řekla mě, že to slyší poprvé a že dole je vše v pořádku, ať si dám magnezko 🙁 Byla to dost nepříjemná situace. Měla jsem pocit, jako by si gyn myslela, že jsem si to vymyslela.
    Představa, že mně to píchnou v porodnici a pošlou mě s malým dom mě dost děsí. Nebyla jsem schopná pořádně fungovat a teď se ještě starat o miminko 🙁

  2. Když jsem čekalal třetí díte (syn A+ já 0-) odmítla jsem dávku v těhotenství. komplikace nebyly a předchozí těhotenství to nebylo, tak jsem neměla důvod dávat nyní. protilátky mi po porodu do zprávy psaly -ale prej byly po druhém porodu (ten byl před 8 lety). ale prej to nic neznamená a ted v tom problém nebyl ale je pravda, že to mi placentu tahaly násilím.., páč spěchali.

  3. Co dál?
    Byla jsem dnes v rizikovce, kde mi samozřejmě jako matce Rh- automaticky chtěli podat imunoglobulin v 28.týdnu těhotenství, však se to přece dělá plošně, ne? Když jsem začala namítat protiargumenty s požadavkem, ať mi odeberou krev a zjistí míru protilátek a tím pádem i nutnost podání cizí látky vč. dalších chemikálií toxických pro organizmus. Tak jsem se od pana docenta dozvěděla, že se to už 4 roky nedělá, krev mi prostě nevezmou a ploště to dávají všem. Argumentace, že je pravděpodobnost komplikací asi necelé 1% při nepodání imunoglobulinu, mě moc nepřesvědčila. Na druhou stranu, nechci dítě ohrozit a zároveň nechci „preventivně“ cizí látky obohacené o nebezpečné chemikálie do svého těla, zvlášť v době těhotenství. Ve finále, kdy pan docent upustil od zaběhnutého stereotipního myšlení a začal trochu používat vlaství rozum, jsem se dozvěděla, že se vlastně nejspíš nic nestane, pokud imunoglobulin teď nedostanu, stejně tak pokud ho dostanu nebo když mé rozhodnutí posuneme o týden později. Nechala jsem si tedy ještě týden na rozhodnutí. A teď babo raď?
    Jako Rh- těhotné by měli pravidelně po celé těhotenství sledovat míru protilátek v mé krvi, to se neděje a navíc mi tu krev neprověří ani v této situaci… Tudíž, jak postupovat dál a na koho se obrátit?

  4. a jsem z toho jelen 😀 nedavno (je to už asi 4 měsíce) jsem se zaregistrovala jako dárce… asi před týdnem mi přišla pozvánka, kde je napsaný, že jsem rh- těhotná sice nejsem ale jednou bych miminko chtěla, jenže ještě na základce nám v občance učitekla říkala že těhotenství s rh- je celkem risk, obzvlášť když mimčo bude rh+ tak zjišťuju.. mám to samý jako jedna slečna tady.. já jsem A- a přítel A+… jelikož jsem negativní mam si nechávat píchnout tu injekci, nebo nemusim?

  5. Dobrý den,mám pro mně velmi důležitý dotaz. Jsem RH minus a před rokem jsem prodělala potrat. Dvě děti již mám.Nedala jsem si píchnout injekci s tím,že jsem nepočítala s dalším miminkem. Nyní mám partnera,který vlastní děti nemá a rád by semnou založil rodinu. Zajímá mně tedy zda je možné si injekci nechat píchnout a zda bude miminko zdravé.Děkuji za odpověď

  6. no to neni pravda ja sem taky rh- pri prvnim porodu mi rekli ze si musim dat pichnout protilatky aby dalsi porod byl v pohode a dite nebylo postizene samozrejme sem odmitla a druhe dite je zdrave i bez protilatek takze tak nikde neni psano ze musi oni to nabidnou a je pouze na matce aby se rozhodla

  7. Dobrý den, pracovala jsem ve 4 porodnicích. Nikde jsem se nesetkala s postupem, který popisujete, že by se aplikovala injekce aniž by bylo jasné, jaký Rh faktor má dítě. Zdraví Jana Riedlová, porodní asistentka

  8. Rada bych vedela jestli muze mit miminko nejaky dalsi obtize. Mam rh- a miminko se narodilo prirozene, bez komplikaci ma rh+ muze to mit nejaky vliv na jeho dalsi vyvoj a zdravi?

  9. Dobrý den Adélo, bohužel nemůžete dostat krev od svého partnera, jestliže jste Rh – a Váš partner Rh +. (viz http://www.krevniskupiny.cz/rh-faktor/) Došlo by u Vás k vytváření protilátek. Stejně, pokud by Vaše dítě bylo Rh + a došlo by ke smísení vašich krví. Nelze s jistotou říct, že pokud se nepoškodí placenta a brzo nepřestřihne pupeční šňůra, že bude vše v pořádku. Z článku je vhodné si zejména odnést to, že je možné po porodu počkat (ne však déle než 72 hodin) na zjištění Rh faktoru dítěte a počkat tak s aplikací injekce. Jestliže se zjistí, že je dítě též Rh -, pak je vše v pořádku. Pokud je Rh +, pak je nutno injekci podat. V našich podmínkách je běžné, že se Rh faktor dítěte nezjišťuje ihned a Rh – ženě je po porodu automaticky injekce aplikována.

  10. Článek se zmiňuje o dvou věcech – 1) odmítnutí podání Rh antiglobulinu (tedy protilátky proti Rh faktoru) ve 30.týdnu. S tím se dá souhlasit. Riziko spontání imunizace (tedy bez vnější příčiny) je velmi nízké. 2) Odmítnutí podání Rh antiglobulinu po porodu – to je ovšem něco naprosto jiného. K imunizaci matky dochází již při kontaktu s velmi malým množstvím krve plodu. Tím, že doporučujete rodičům odmítnout podání tohoto léku vystavujete jejich příští dítě (pokud bude Rh pozitivní) riziku, které je mnohonásobně vyšší, než riziko jakéhokoli vedlejšího efektu léčby. V podstatě některé páry můžete odsoudit k tomu, že již další dítě nebudou moci mít.
    ..Některé dezinformace které v dobré víře šíříte, působí v praxi jak bomby na těle sebevražedného atentátníka…

    • Rodičům nic nedoporučujeme, pouze přinášíme informace. Každý ať se rozhodne podle svého uvážení.
      Ad 2) v článku se však píše, že s podáním lze vyčkat, než se zjistí, jestli je dítě skutečně Rh negativní či pozitivní. Čili o tom, že léčba lze zahájit až po potvrzení Rh poz. a nemusí se dávat preventivně ihned.

    • Naprosto souhlasím, že článkem opravdu můžete způsobit rodičkám velké komplikace. Po porodu se samo čeká na zjištění krevní skupiny dítěte! Ja kvuli Rh neg faktoru mám druhé tehotenstvi velmi komplikované a s miminkem budeme muset podstupovat transfúze do pupecniku a to jen v pripade ze to mimi zvladne do 20t.Většina matek rh neg s poz ditetem muže děkovat bohu za možnost očkováni!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.