Posvátná hodina: Nepřerušovaný kontakt kůže na kůži bezprostředně po porodu

Pro zdravý vývoj dítěte je matčina náruč to nejlepší, co může po porodu mít. Kromě psychických benefitů má okamžitý a skutečně nepřerušovaný (bez „nezbytného“ měření, vážení apod.) kontakt kůže na kůži také zdravotní výhody pro dítě. Studie dokazuje, že kromě resuscitace matky či dítěte není nic, co by smělo narušit tento první kontakt. 

Abstrakt

Způsob, jakým je miminko přivítáno na tomto světě v prvních hodinách po porodu, může mít krátkodobé, ale též dlouhodobé důsledky. Existují dobré důkazy, které říkají, že normální novorozenci narozeni v termínu, kteří jsou umístěni bezprostředně po porodu matce kůže na kůži, prodělávají snáze přechod z života plodu na život novorozence s větší dýchací, teplotní a glukózovou stabilitou a značně méně pláčou, protože je tím snížen jejich stres.

Matky, které drží své novorozené děti v kontaktu kůže na kůži mají zvýšené mateřské chování, vykazují větší sebedůvěru v péči o své děti a déle kojí.

Být v kontaktu se svou matkou chrání novorozence od dobře zdokumentovaných negativních vlivů separace, podporují optimální rozvoj mozku a usnadňují vznikající vazbu, což podporuje seberegulaci kojence v průběhu času.

Děti se rodí s instinktivními schopnostmi a motivací být kojeni a jsou schopny najít prso a přisát se bez jakékoliv pomoci, jestliže jsou v kontaktu kůže na kůži. Jestliže je novorozenec umístěn na matku v kontaktu kůže na kůži, můžeme sledovat devět pozorovatelných chování, které vedou k prvnímu kojení, obvykle do jedné hodiny po porodu.

Nemocniční postupy by měly být změněny k podpoře nepřerušovaného kontaktu kůže na kůži bezprostředně po vaginálním, tak i po porodu císařským řezem.

První hodina života mimo dělohu je mimořádná doba, kdy se dítě poprvé setkává se svými rodiči a je formována rodina. Tato zkušenost se vyskytuje pouze jednou za život a neměla by být přerušována, ledaže by matka či dítě byly nestabilní a vyžadovaly by resuscitaci. Je to „posvátný“ čas, který by měl být ctěn, uctíván a ochraňován.

Zdroj: The Sacred Hour: Uninterrupted Skin-to-Skin Contact Immediately After Birth

Příspěvek byl publikován v rubrice Bonding a jeho autorem je Přirozený porod. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.