Syntetický oxytocin při porodu

Infúze syntetického oxytocinu

Infúze syntetického oxytocinu (syntocinonu, pitocinu) je náhražkou přirozeného hypofýzou uvolňovaného oxytocinu při porodu. Používá se při indukci porodu či k zintenzivnění kontrakcí během porodu, který začal spontánně. Potřeba oxytocinu je symptomem nedostatečné hormonální rovnováhy. Je proto závislá na faktorech prostředí. Je spojována se stupněm soukromí a pocitu bezpečí. Potřeba umělého oxytocinu je obvykle spojována s potřebou epidurálu v souvislosti s moderním porodnictvím.

Dlouhodobé důsledky porodu vyvolávaného nebo augmentovaného syntetickým oxytocinem na narozené děti nemohou být snadno vyhodnoceny u lidí, neboť randomizované studie nejsou proveditelné.

Existují základní rozdíly mezi účinky intravenózně podaného oxytocinu a oxytocinu uvolňovaného podvěskem mozkovým. První rozdíl je ten, že injekčně podaný oxytocin neprochází hematoencefalickou bariérou a neprojde k mozkovým receptorům: nemá žádné účinky na chování. Jinými slovy: není to hormon lásky. Druhým rozdílem je, že přírodní hormon je uvolňován pulzací, aby byl účinný. Nitrožilní injekce je kontinuální, což je způsob, jak vysvětlit, proč musí být dávky syntetického oxytocinu poměrně vysoké, aby byl efektivní.

V čase, kdy většina žen spoléhá na nitrožilní oxytocin, protože nemohou uvolnit jejich přírodní oxytocin (a jejich hormon lásky), musí být vzneseny nové otázky v souvislosti s civilizací.

http://www.wombecology.com/oxytocin.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Michel Odent a jeho autorem je Přirozený porod. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.