Důvěřivost, oxytocin a porod

Oxytocin, nazývaný též hormonem lásky a důvěry, známý především jako umělý oxytocin používány v porodnictví, je však látkou, která hraje důležitou roli v celém našem životě. Syntetický oxytocin se v porodnictví používá k vyvolání či zesílení kontrakcí při porodu, po porodu na rychlejší zavinování dělohy.

Přirozený oxytocin je uvolňovaný podvěskem mozkovým, syntetický je podávaný intravenózně v infuzi či injekčně. Uměle podaný oxytocin neprochází hematoencefalickou bariérou a neprojde k mozkovým receptorům, což znamená, že nemá vliv na chování. (viz Syntetický oxytocin při porodu). Jakmile jednou aplikujeme umělý oxytocin, stane se navíc to, že přirozený se přestane uvolňovat.

Oxytocin je též nazýván „hormonem důvěry“. Jak zjistila belgická vědkyně Moïra Mikolajczaková, má významný vliv na důvěřivost lidí. Provedla pokus, ve kterém si jedna skupina dobrovolníků aplikovala nosním sprejem oxytocin, druhá dostala placebo. Výsledky byly takové, že skupina, která si aplikovala oxytocin, byla důvěřivější. Ne však absolutně, oxytocin nezvyšoval důvěřivost vůči „neseriózním“ lidem, kterým nevěřili ani ti, kteří užívali placebo. (viz Důvěřivější díky oxytocinu)

Lze tedy snadno vyvodit, že ženy, u nichž byl při porodu použit umělý oxytocin, se chovají jinak, než ty, na které působil přirozený oxytocin uvolňovaný z jejich podvěsku mozkového. Klinická psycholožka Michaela Mrowetz k tomu říká: „Velmi dlouho jsem přemýšlela o tom, proč se u žen po porodech s umělým oxytocinem tak velmi vyvíjí nekritická důvěra ke zdravotníkům, proč tak moc minimalizují patologické chování zdravotníků vůči sobě a svým dětem a proč tak snadno podléhají mýtům a bludům o tom, že jim byl zachráněn život i jejich dětem, ačkoliv jsou schopny vědomě popsat patologické rutinní postupy u porodu (Kristelerova exprese, nástřihy, separace atd.). Asi jsem našla z části odpověď.“

Umělý oxytocin je tedy možnou odpovědí na otázku, proč jsou ženy ochotny svěřit své právě narozené dítě komukoliv z personálu, místo toho aby ho ani za nic z rukou nepustily, což je právě mateřský instinkt, který přirozený oxytocin vyvolává, umělý nikoliv. Výzkum působení oxytocinu dává také možnou odpověď na to, proč ženy pod vlivem umělého oxytocinu přistoupí na všechny z úst lékaře nabízené procedury, které např. WHO kritizuje a některé dokonce považuje za škodlivé.  Proč mají absolutní důvěru ve zdravotnický personál.

Zdroje:
http://www.gate2biotech.cz/duverivejsi-diky-oxytocinu/ 
http://en.wikipedia.org/wiki/Oxytocin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.