Jak při porodu zachovat hráz neporušenou

Příručka od porodních asistentek: jak na neporušenou hráz

Neporušená hráz je cílem každé rodící ženy. Máme rádi celé, zdravé ženské genitálie. Většina lidí si myslí, že zdravá hráz je otázkou náhody, štěstí či bytí vydán na pospas okolnostem, které převládají v čase porodu.

Doporučuje se dělat před porodem masáž hráze. Avšak žádný jiný druh savců toto nedělá. Radit ženě, aby si v těhotenství dělala masáž hráze znamená nemít důvěru v její tkáně, které byly perfektně navrženy k porození jejího dítěte.

Chceme-li mít neporušenou hráz, musíme začít ještě před porodem. A to sdílením toho, jaký je to pocit, když hlavička dítěte rozpíná tkáně, a také varováním matek před úskalím tlačení. To vše bude vyžadovat ještě dlouhou cestu.

Pro ženy otevřené a vnímavé k realitě porodního procesu, jsou zde informace, které doporučuji v druhé fázi porodu (tlačení):

Jakmile začnete pociťovat tlak na konečník jako při vyprazdňování, snažte se nespěchat. Nalaďte se na své tělo a snažte se co nejméně tlačit. To umožní vašemu tělu prostoupit hráz hormony a tím ji dostatečně zpružnit, až ji hlavička dítěte bude natahovat.

Pocit na tlačení bude sílit až budete mít pocit, že se roztrhnete na dva kusy a bude to víc, než budete moci ustát. Toto je normální a zatím se nikdo nerozpůlil, takže vy určitě nebudete první. Protože budete poučena, že toto je normální, budete relaxovat a shledáte to zajímavým a divným zážitkem zároveň. Možná budete mít myšlenky typu: „Gloria mi říkala, že to bude takové a měla pravdu. Hádám, že to takhle šlo od počátku lidstva.“

Dalším výrazným pocitem je pálení, bodání a píchání u vchodu do pochvy. Mnoho žen toto popisuje jako „kruh ohně“ kolem vaginálního otvoru.  Instinktivní je dát ruce dolů na vyboulenou pochvu a zkusit zkontrolovat, kde se začíná objevovat hlavička dítěte. Tento instinkt by měl být následován. Zdá se, že skutečně pomáhá mít tam vlastní ruce. V tomto okamžiku mají některé ženy rády horké žínky na hrázi. Pokud se vám to tak líbí, řekněte to, jestliže ne, řekněte to také. Uděláme cokoliv, co chcete.

Některé ženy raději tlačí než se rozšiřují. Když tlačíte, máte pocit, že se někam dostáváte a skutečně tak dosáhnete cíle vašeho úsilí.

Toto je pro vás čas velké koncentrace a soustředění. Cizí hovory by neměly být v místnosti povoleny. Všichni by měli mlčet a respektovat vaše soustředění. Jakmile pocítíte „kruh ohně“, není kam spěchat. Budete vedena tlačit tak, jak cítíte, dokud se nezačne prořezávat hlavička (největší část zadní vrchní části hlavy je vidět). Vše, co se bude dotýkat vašich tkání, budou pouze horké obklady a vlastní ruce. Je velmi důležité pro pečovatele, držet ruce pryč, protože prokrvené tkáně mohou být snadno pohmožděny a oslabeny šťourajícími se cizími prsty. Což může vést k natržení. Můžeme použít plastové zrcátko a světlo, abyste viděla, co se děje a mohla jste tak být naváděna. Nebudeme se dotýkat ani vás, ani vašeho dítěte.

Tento okamžik plného prořezávání je velmi intenzivní a vyžaduje extrémní soustředění na pálení – je to bezpečný, zdravý pocit, ale také něco, co jste nikdy předtím necítila. Možná uslyšíte pekelnou ženskou v sobě, která vám bude říkat: „Jediné, co musíš udělat, je jednou pořádně zatlačit a bude po všem – jedno, jestli se natrhneš… prostě už tu hlavičku konečně vytlač!“ Tato pekelná ženská není vaší kamarádkou. Poděkujte ji za sdílení a pak řekněte svému já: „Jen vydrž. Je to v pořádku. Prodýchavání během nucení na tlačení mi pomůže zůstat celá a budu mít méně nepohodlí dlouhodobě.“ Vaše pečovatelka vám bude dávat pouze pozitivní příkazy a bude je udržovat na nejjednodušší úrovni, aby udržela vaše soustřední.

Typickými instrukcemi pečovatele jsou: „Dobře, Lindo, lehce… lehce… lehce… prodýchávejte… prodýchávejte se mnou… Ha… ha… ha… ha… Dobře, další za námi. Roztahujete se krásně. Je zde hodně místa pro dítě. Dítě má perfektní velikost, aby prošlo.“

Během této fáze vám bude nabízena čistá voda (brčkem), protože se při tlačení jeví hydratace jako velmi důležitá. Vodu můžete vzít či odmítnout, záleží na vás.

Jakmile je hlavička plně porozena, budete cítit obrovskou úlevu. Musíte udržet soustředěnost na další fázi, která přinese ramínka dítěte a zbytek tělíčka miminka se poté rychle objeví  bez velké námahy na vaší straně. Dítě půjde ihned nahoru na vaši holou kůži a toto je ten nejradostnější pocit na světě, mít kluzké, plazící se, úžasné malé miminko. První hodinu po porodu můžete cítit v hrázi horkost a může být citlivá, a věřte tomu či ne, lék, který pomáhá nejvíce, je velmi horká žínka. To je v souladu s teorií čínské medicíny, která říká, že chladné nesmí být nikdy aplikováno na čerstvou matku či dítě. Ženy uvádějí, že se jim po přiložení horkého obkladu okamžitě uleví a že se otok začne rychle zmenšovat.

Když vytlačujete placentu,  je to pocit, jako by velký měkký tampon vypadl ven. Je to příjemný pocit, který kompletně uzavírá proces porodu .

Když má novopečená maminka neporušenou hráz, zotavuje se z porodu velmi rychle a snadno. Je dobré diagonálně stočit ručník do tenké ruličky a udělat z něho kroužek na sezení pro kojící ženu. Milování můžete obnovit, jakmile je pár připraven. Je dobré při prvních pokusech použít trochu olivového či mandlového oleje jako lubrikant.

Zdroj: Midwife’s Guide to an Intact Perineum

2 komentáře u “Jak při porodu zachovat hráz neporušenou

  1. 🙂 je to je pěkný článek. Neporušená hráz je pro maminky výhrou. Já osobně jsem se během těhotenství hodně soustředila na masáž hráze. Měla jsem nakoupené olejíčky, stáhnuté videa masáží. Od manžela mě to docela dost bolelo, tak jsem si masáž prováděla sama. Nakonec jsem si ještě pořídila aniball http://www.aniball.cz/jak-cvicit/, ten mi to hodně usnadnil. Porod jsem zvládla bez nástřihu i bez natržení…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.