Vzpřímená poloha během první doby porodní snižuje pravděpodobnost císařského řezu o 29 %, zjistila nová studie.
Aktualizovaný Cochrane přezkum poskytuje nejsilnější důkazy ve prospěch žen, které jsou během první doby porodní ve vzpřímené poloze.
„Nyní máme statisticky významná data, která říkají, že pravděpodobnost císařského řezu je nižší o 29 %,“ říká první autor, Annemarie Lawrence, která je porodní asistentkou v klinickém výzkumu v nemocnici Townsville v Queenslandu.
Přezkum porovnával vzpřímené polohy (chůze, sezení, stání a klečení) s polohou v leže a pololeže na zádech či na boku.
Kromě snížení míry císařských řezů, bylo zjištěno také zkrácení doby porodu o 1 hodinu a 22 minut, jestliže žena zůstala ve vzpřímené poloze, ve srovnánis těmi, které byly v poloze v leže.
Také bylo zjištěno, že zůstat vzpříma pro ženy znamenalo o 19 % nižší pravděpodobnost epidurálu.
Vědci zatím volají po lepší kvalitě studií na toto téma, na základě současných poznatků doporučují, že „ženy s nízkým rizikem by měly být informovány o výhodách vzpřímených poloh a měly by být podpořeny a mělo by jím být asistováno u jakékoliv polohy, kterou si zvolí.“
Pomoc gravitace
Prezident Královské australské a novozélandské vysoké školy porodníků a gynekologů (RANZCOG), profesor Michael Permezel říká, že snížení míry císařských řezů uvedené ve studii bylo „trochu překvapivé“ a zřejmě není tak skvělé, s lepšími daty.
„Myslím, že potřebuje lepší prozkoumání,“ říká.
Avšak ve světle tohoto nejnovějšího přezkumu říká Permezel, že RANZCOG směrnice ohledně mateřské aktivity během první doby porodní, ktera nyní uvádí, že chůze nesnižuje míru císařských řezů, musí být aktualizována.
Permezel očekává, že přezkum podpoří používání bezdrátového monitorování k maximalizaci mobility matek a jejich dětí během první doby porodní.
„Existují malé, ale významné výhody býti pohyblivý, více vzpřímený než ležící, během první doby porodní,“ říká.
„To je možné očekávat, protože podpora gravitace staví dítě do nejlepší možné polohy pro následné porození.“
Permezel říká, že většina žen se bude během první doby porodní hýbat, jestliže nebude mít epidurál. Nicméně Permezel dodává, že tam, kde je snadný přístup k epidurálu, minimálně 50 % žen, které rodí své první dítě, má sklon si ho vybrat.
Důsledek epidurálů
Profeorka Hannah Dahlen ze Školy pro sestry a porodní asistentky na Univerzitě západní Sydeny říká, že je u žen „stále častější“ ležet, jakmile jsou otevřeny na pět centimetrů a to je obvykle proto, protože mají epidurál. Zejména v případě soukromých nemocnic, dodává.
Dahlen také říká, že 90 % žen je připoutáno ke kontinuálnímu elektornickému monitoru plodu, který také podporuje to, aby zůstaly ležet v posteli.
Říká, že její vlastní etnografický výzkum ukázal, že jestliže je žena v prostředí podobnému domácímu, kde postel není dominantou, mají tendenci být zavěšené dopředu a to jak v první, tak druhé fázi porodu.
„Rození vleže je relativně moderním fenoménem,“ říká Dahlen.
Poloha pro porod?
Permezel říká, že není dostatek důkazů pro porodu pozice, která by byla nejlepší během druhé fáze porodu.
Zatímco by se mohlo zdát, že podřep je nejpřirozenější, říká, že mnoho žen zjistí, že poloha v pololeže umožňuje gravitaci působit, zatímco dává určitý stupeň pohodlí.
Permezl říká, že nejsou důkazy pro to, že rození na všech čtyřech zlepšuje porod.
„Při poloze na všech čtyřech musí jít dítě do kopce. V teorii, a předpokládám v praxi taktéž, pozice na všech čtyřech pravděpodobně zpomaluje porod,“ říká.
Dahlen nesouhlasí: „Je to přesně naopak,“ říká.
Vzhledem k tvaru vagíny, popisuje, je průchod dítěte více „dolů“ než „nahoru“, když je žena na všech čtyřech. [viz Při poloze v leže je porodní kanál měnší až o 30 %]
Navíc, Dahlen dodává, že poloha na všech čtyřech umožňuje ženě kroužit boky a tím manévrovat dítě dolů do porodního kanálu.
„Když ležíte na posteli, zadek je přitisknutý, takže s ním nemůžete kroutit,“ říká.
„Zjistila jsem, že poloha na všech čtyřech je jedna z těch, kterou ženy instinktivně zaujaly, pokud jim nebyla nařízena jiná poloha.
Zdroj: SALLEH, Anna. Upright early labour lowers caesarean rate. [online]. 1.11.2013 [cit. 2013-11-09]. Dostupné z: http://www.abc.net.au/science/articles/2013/11/01/3872325.htm